Dobrá kryptoměna nebo scam (čili podvod)? V dnešní technologické době vzniklo nespočet kryptoměn, jenž lákají svým růstem a tím pádem velkým výnosem. Jak se v této džungli vyznat?
Je několik pravidel, kterých je dobré se držet.
Volně obchodovatelné na burze
Dát peníze do kryptoměny, která není na burze, je risk. Proč? Zaprvé její cena není ovlivněna nabídkou/poptávkou, ale uměle (danou společností). Ve chvíli, kdy by chtěla vstoupit na burzu, se její cena může propadnout klidně i o 98% (nemusí být po ní poptávka).
S kryptoměnama obchodují 2 skupiny lidí – inteligentní investoři, jenž si prostudují danou kryptoměnu, její systém, těžbu, „majitele“, původ, rizika apod. Tato skupina investuje do kvalitnějších kryptoměn.
Druhá skupina je méně inteligentní (tím se nechci nikoho dotknout, jde jen o princip), která jde po rychlém výnosu. Moc si toho nestudují, spíš dají na „radu“. Čím větší touha po zisku, tím to hůře může dopadnout.
Seznam kryptoměn volně obchodovatelné na burze je například na COINMARKETCAMP. Prvních 100 kryptoměn by vám bohatě mohlo stačit.
Decentralizace kryptoměny
Bitcoin vyhrává díky své decentralizované „síti“. Co to znamená? Jednoduše řečeno, že žádná společnost ani jedinec blockchainový systém nevlastní sám a neovlivňuje sám. Představte si to jako účetní knihu, do které nemá přístup jeden člověk nebo jedna skupina či společnost, ale stovky až milióny lidí po celém světě. Proto ho vlády neovládají a bojují proti němu. Čím lepší decentralizace, tím silnější a méně ovladatelný systém.
Těžba krypta
Těžba ve světě kryptoměn znamená zápis dat (transakcí). Do účetní knihy se data musejí nějak zapsat a nějak dostat. Těžaři zapisují transakce převodu a za tuto službu jsou odměňováni danou kryptoměnou. Čím má kryptoměna více těžařů, tím stabilnější bude. Nejhorší je, když jí ovládá jen 1 subjekt.
MLM systém u kryptoměn
Zde nastává velký problém. Musíme však rozlišit, jestli se jedná o volně obchodovatelnou kryptoměnu, která slouží jako výplata v nějakém MLM systému a nebo o výrobek MLM společnosti. U obou variant si připlatíte a v tom druhém případě riskujete opravdu hodně.
Kryptoměna, která není obchodovatelná na burze a je výrobkem nějakého MLM systému (ten jí stvořil a ovládá), nemusí být kryptoměnou reálnou. Ve své podstatě nemusí existovat vůbec. Poznáte to i podle toho, že jí ovlivňuje pouze jedna společnost – chybí decentralizace a nelze jí těžit. Společnost po té vyplácí peníze z členských poplatků a uměle navyšuje cenu této kryptoměny. Pokud časem chce vstoupit na burzu, její cena se většinou propadne (investoři na burzách jí kupovat moc nebudou).
Krytpoměna nebo scam
U kryptoměny, do které chcete vložit své peníze si zodpovězte pár otázek:
Je tato kryproměna volně obchodovatelná na burze?
Je decentralizovaná a nebo jí ovládá pouze jedna společnost?
Dá se těžit?
Na jakém systému stojí?
Chcete si do zlata spořit? Zajímají vás kryptoměny? Chcete nakoupit zlato, stříbro či mince?